Galya’nın hikayesi

İLERİ EVRE MEME KANSERİNİ YENDİ, İKİNCİ DOĞUMGÜNÜNÜ KUTLADI

Bulgaristan’da muhasebecilik yapan ve 17 yaşındaki oğluyla birlikte yaşayan Galya Valçovska, kendi ifadesiyle sıradan bir günde ayna karşısında kendi kendisine meme muayenesi yaparken eline gelen kitleyle korkarak doktora başvurdu. Bulgaristan’da gittiği doktorlar kendisine ileri evre meme kanseri teşhisi koydu ve umudun olmadığını söyledi. Sonrasında Memorial Şişli Hastanesi’ne başvuran 45 yaşındaki Galya, tablonun karamsar olmadığını öğrendi ve Türk doktorlarına emanet ederek; ülkesine tamamen iyileşerek döndü.

Sıradan bir Mayıs ayının tatil günlerinden biriydi. Bulgaristan’da muhasebecilik yaparak geçimini sağlayan Galya Valçovska, tatil gününde oğluna gezmeye gitmek için söz vermişti. Dışarıya çıkmadan önce giyinirken kendi kendine meme muayenesi yapan Galya, eline gelen kitleyle dehşete kapıldı. Oğluna bir şey belli etmeden dışarı çıkan Galya, ertesi gün soluğu hastanede aldı. Memesindeki kitleden, kızarıklıktan ve akıntıdan bahseden Galya’nın tetkikleri yapıldı. Doktorlara göre Galya’da ileri evre meme kanseri vardı. Kendisine cerrahi olması gerektiği ancak buna rağmen sonucun umutlu olamayacağı söylendi. Arkadaşlarıyla durumu paylaşan Galya, meme kanseri geçiren bir arkadaşından Memorial Şişli Hastanesi’nin meme kanseri tedavisinde çok iyi olduğu bilgisini aldı. Zaman kaybetmeden, oğlunu arkadaşına emanet eden Galya Valçovska Memorial Şişli Hastanesi’nden Doç. Dr. Mustafa Tükenmez’e başvurdu. Tetkikleri yapılan Galya’ya Prof Dr. Serkan Keskin tarafından  6 aylık kemoterapi uygulandı. Sonrasında dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan endoskopik mastektomi ameliyatı Doç. Dr Mustafa Tükenmez tarafından uygulandı.

Kendimi Türk hekimlerine emanet ettim
Ameliyatının gerçekleştiği günün gerçek doğum günü olduğunu söyleyen Galya, “Çok umutsuz bir tabloyla geldiğim Türkiye bana yeniden umudu verdi. Oğlumu hayata daha hazırlamamıştım. Ben ölürsem ona ne olacağı kaygısı içimi kemiriyordu. O olmasaydı tedavi olmak istemezdim. Türkiye’ye geldiğimde doktorum Mustafa Tükenmez’i görünce umutlandım, başaracağıma inandım ve kendimi Türk hekimlerine emanet ettim. Ameliyatımı gerçekleştiren Mustafa Hocama ve kemoterapi tedavimi düzenleyen Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serkan Keskin’e minnettarım. Meme kanserini yenerek hayata ikinci kez başladım. İkinci doğum günüm kutlu olsun” dedi.

Nadir bir teknikle kanserli alan temizlendi
Her 8 kadından birinde meme kanserine yakalanma riski olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mustafa Tükenmez, “Tedavilerde cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, ve hormonoterapi gibi yöntemler kullanılmakta. Bu tedavilerin kullanımı hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalarda özellikle cerrahi yöntemlerle sorun çözülebilmektedir. Son yıllarda meme cerrahisinde meme başı ve meme cildi koruyan yöntemler ön plandadır. Galya Valçovska vakasında da memedeki kitlenin ve dokunun çıkarılabildiği endoskopik mastektomi tekniği uygulandı. Bu çok özel teknik teknik dünyada ve ülkemizde sınırlı sayıda yerde ve yapılmaktadır. Galya’da da tek küçük bir kesiden meme dokusu çıkarıldı, aynı küçük kesiden lenf bezi örneklemesi ve meme onarımı yapıldı. Yani meme dokusu çıkarıldıktan sonra aynı küçük kesiden silikon implant uygulandı” dedi.

Meme kanseri tarama
Meme kanserinde erken teşhisin önemine değinen Doç. Dr. Tükenmez, Türkiye’de 40 yaş altı meme kanseri oranı % 16 olduğunu “20 ile 40 yaş arası kadınların ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapması, iki yılda bir doktor kontrolü, 40 yaş üstü kadınların ise ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi, yılda bir muayene, mamografi ve gerekirse meme ultrasonu yapılması gerekmektedir. Kontrollerini aksatmadan yaptıran kadınlarda meme kanseri erken dönemde yakalanır, tedaviler ise daha kolay ve başarılı geçer” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
× whatsapp